Недоношена дитина 24 тижні

недоношенный ребенок 24 недели

Діти, що народилися на 24 тижні вважаються вкрай недоношеними як за класифікацією гестаційного віку, так і по ваговій класифікації. На цьому терміні, як правило зростання дитини становить 29-32 см, а вага всього 733 гр (+/- 30 гр). Це дуже ранній термін і екстремальний вага, тому такі діти перебувають в особливій групі ризику. Однак не варто впадати у відчай, тому що статистика говорить, що майже 70% таких діток виживають.

Можливі проблеми. Звичайно ж, на такому ранньому терміні висока ймовірність, що зі здоров’ям малюка можуть бути певні проблеми. Найпоширеніші ускладнення – легеневі порушення. Легкі дитини формуються аж до самих пологів і пізніше, а альвеоли починають розвиватися тільки на 30 тижні і збільшуються в кількості аж до 12 років, тому чим раніше дитина народжується, тим гостріше ці проблеми. Можливе застосування апарату штучної вентиляції легенів, хоча буває, що на 24 тижні легкі малюка вже можуть забезпечувати функцію дихання. Також, у 80% таких дітей існує ймовірність відкритої артеріальної протоки. Відкрита артеріальна протока є нормальною зв’язком між легеневою артерією і аортою; він необхідний для правильного кровообігу плода. При народженні відбувається закриття артеріальної протоки, зазвичай починається протягом перших 10-15 год життя. Приблизно ⅓ немовлят з вкрай низькою масою тіла при народженні ОАП закривається спонтанно. Якщо цього не відбулося, то це може привести до серцевої недостатності, легеневих кровотеч, ниркової недостатності, харчової непереносимості, некротичного ентероколіту, і навіть до смерті.
Немовлята, народжені на такому терміні вагітності мають недостатню координацію рефлексів смоктання і ковтання, і їх потрібно годувати парентерально або через зонд.
Недорозвинення дихального центру в стовбурі головного мозку призводить до нападів апное (раптова зупинка дихання).

З таким екстремально низькою вагою діти схильні до всіх можливих ризиків, особливо погано переносять будь-які інфекції, тому що імунна система слабо розвинена. Однак не варто забувати, що сучасна медицина творить чудеса і виходжують майже 70% таких діток, а рекорд виживання становить всього 250 грамів!

Розвиток. Природно, при таких умовах чекати, що малюк надалі буде розвиватися, як повноцінний новонароджена дитина нерозумно. Він буде трохи відставати, але до 1,5 років наздожене своїх однолітків. Так малюк буде фіксувати погляд на 2-3 місяці, на відміну від новонародженого, який вже в місяць затримує свій погляд. Почне спроби тримати в голову, лежачи на животі, в 3-4 місяці, проти 1-го місяця у звичайного новонародженого. Вперше Ваш малюк почне відповідати посмішкою на вашу мову або посмішку в 3-4 місяці. Стежити за іграшкою поглядом або прислухатися до звуків буде в 4-5 місяців. Впевнено почне тримати голову і зосереджувати погляд на дорослому, перебуваючи на його руках буде в 5-6 місяців, тоді як звичайні новонароджені роблять це вже в 3 місяці. Гучний сміх Ви почуєте в 6 місяців, а перевертається зі спини на живіт дитина буде в 7,5 місяців. В 8-8,5 місяців почне перевертатися з живота на спину і буде здійснювати спроби підповзати. Добре повзати буде в 11 місяців, а сам сідати, лягати або вставати, тримаючись за бар’єр в 11-12 місяців. Ходити, тримаючись однією рукою за руку дорослого буде в 12,5-13 місяців. В цей же час може самостійно стояти. А ось ходити самостійно почне в 14-15 місяців. Якщо у Вашого малюка спостерігається відставання від цих цифр, то ми рекомендуємо Вам позапланово звернутися до невролога.

Взагалі, планові огляди лікарів у Вас будуть проходити за індивідуальним графіком. Ось деякі рекомендації щодо медичних процедур:

  • огляд сімейного лікаря – 5 разів на місяць на 1 місяці після виписки, потім до 6 місяців – 2 рази на міс, далі до року – 1 раз в міс.
  • консультація невролога, ортопеда, хірурга і окуліста – в 1 кварталі життя, в подальшому – при потребі
  • робити загальний аналіз крові – 1 раз в 3 місяці
  • в перший рік життя зробити загальний аналіз сечі
  • в перші півроку життя проводити профілактику рахіту вітаміном Д3 (дозування і графік уточнюйте у свого сімейного лікаря)
  • графік щеплень у вас теж буде строго індивідуальний, тому не поспішайте робити БЦЖ або АЦДК, все встигнете, адже головне – не нашкодити ще незміцнілому малюкові.

Особливий контроль і облік знімається в той момент, коли дитина наздогнав по розвитку своїх доношених однолітків.

Додавати у вазі він також буде за своєю програмою, відмінною від інших дітей. Нижче наведена орієнтовна таблиця набору ваги по місяцях.
Норма збільшення ваги в 1 рік після народження для малюків народжених на 24 тижні:

Місяць життя

Набір ваги

1 180 гр.
2 400 гр.
3 600-700 гр.
4 600 гр.
5 550 гр. 
6 750 гр.
7 500 гр.
8 500 гр.
9 500 гр.
10 450 гр.
11 500 гр.
12 450 гр.

Пам’ятайте, що Ваша дитина особливий. Його потрібно оточити любов’ю і турботою, а в більш пізньому віці всілякою підтримкою. Так, він буде певні речі робити трохи гірше і повільніше, ніж його однолітки, але з вік це пройде. До речі, всі діти особливі і можливо Ваш малюк почне ходити раніше, ніж це описуємо ми. Це нормально, бо кожна дитина розвивається за власним “графіком”.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *